Ból u dziecka, jak zaradzić i co powinno nas zaniepokoić?

Prędzej, czy później przychodzi taki moment, że każde dziecko cos boli. Dobrze, że dzieci mają zdolność odczuwania bólu, jest to najskuteczniejszy system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, chociaż w tej chwili brzmi paradoksalnie. Z czasem nauczymy się odróżniać ból związany z ząbkowaniem, gorączka i ten, z którym musimy udać się do lekarza. Niemowlę nie potrafi powiedzieć co go boli, alarmuje nas płaczem. Nie ma jasnych recept jak rozróżnić ból, ale gdy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, rozpaczliwie płacze, ma wysoką gorączkę pokażmy je lekarzowi. Zazwyczaj intuicja dobrze nam podpowiada, gdy powinniśmy reagować natychmiast. Nie starajmy się uśmierzyć bólu sięgając po środki przeciwbólowe, te muszą być dobrane pod katem wieku dziecka przez lekarza lub farmaceutę, nie zawsze tez pomogą. Inne sposoby przyniesienia ulgi podczas bólu oprócz tych farmaceutycznych to: np. masaż w połączeniu ciepłym prysznicem, gdy ból spowodowany jest bólem mięśni, zimny kompres (w przypadku oparzeń, który zapobiega także powstawaniu pęcherzy, lub w czasie gorączki pozwala zbić temperaturę, albo gdy dziecko skręci lub stłucze nogę przeciwdziała obrzękom), zmiana pozycji (działa w przypadku przewlekłego bólu, nawet podłożenie np. poduszki przynosi ulgę).