Jak przygotować dziecko na pojawienie sie rodzeństwa?

Czy są sposoby na to, by przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa, by nie czuło się odtrącone, gdy pojawi się nowy członek rodziny? Nie jeden rodzić zadaje sobie takie pytanie, ale reguły wprost nie ma. Gdy dziecko jest na tyle duże, że możemy mu powiedzieć, iż niedługo nasza rodzina się powiększy na swój sposób przyjmie taka wiadomość, ale musimy tez odpowiednio go do tego przygotować. Cztero, pięciolatek na początku pewno ucieszy się, ze będzie miał rodzeństwo, jednak po kilku dniach, gdy uwaga rodziców w większości skupiać się będzie na maleństwie może poczuć się odtrącony, zauważy, że noworodek nie jest jak lalka, nie można nosić go na rękach, nie można karmić, zostawić bez opieki. Może to spowodować agresje, awantury u naszego dotąd jedynego milusińskiego, a wtedy będzie tylko gorzej. Pojawienie się nowego członka rodziny to dla dziecka i domowników rewolucja. Należy szkrabowi wyjaśnić, że dzidziuś, który ma się urodzić będzie maleńki, będzie wymagał opieki, jest bezradny. Podkreślmy, że nasz maluch był taki sam. Powiedzmy, ze bardzo liczymy, na jego pomoc w opiece (np. poprzez podanie ubranka, pieluszki). Gdy włączymy naszego małego jedynaka w przygotowania będzie czuł się ważny, a nie odsunięty na bok. Pozwólmy mu wybrać wyposażenie do pokoju naszego maluszka, który ma się urodzić. Wyjaśnijmy, co to znaczy być starszym bratem lub siostrą. Przede wszystkim nie zapomnijmy pochwalić, tak by dziecko słyszało.