Oswajanie z muzyką, kiedy zacząć pierwsze lekcje by wykształcić małego wirtuoza?

By rozwinąć u dziecka poczucie rytmu i nauczyć przyjemności jaką daje muzyka (słuchanie, taniec, gra na instrumencie, śpiew) od najmłodszych lat, spełniając się w roli rodzica, wykorzystajmy naturalną skłonności dziecka do muzykowania. Oswajanie z muzyką to pierwsze nuty kołysanki nucone przez mamę pozytywki – zabawki, które pomagają zasnąć. Nieświadomie niczego dziecko wkracza z każdym tygodniem w świat muzyki. Gdy nasze dziecko będzie nieco starsze, zapiszmy je na zajęcia rytmiki w przedszkolu lub klubie malucha (nawet raz w tygodniu, gdy taka możliwość istnieje). W niedzielne poranki często organizowane są z myślą o dzieciach w filharmonii koncerty, wybierzmy się tam wspólnie, nawet wtedy, gdy wydaje się nam, iż niewiele rozumiemy słuchając takiej muzyki. Być może dziecko samo słuchając utworów instrumentalnych zachęci nas, by zapisać go na naukę gry na instrumencie, który właśnie zrobił na nim wrażenie. Podczas spacerów, wypadów za miasto uczmy dziecko wspólnych piosenek. Instrumenty muzyczne dla małego wirtuoza, te zabawkowe mogą okazać się doskonałym prezentem i pomysłem by wykształcić w dziecku przyszły talent. Natomiast, gdy dziecko ma około 4-6 lat pomyślmy, czy nie spróbować nauki na próbę, na jednym z tych prawdziwych dostępnych instrumentów: fortepianie, skrzypcach, flecie zapisując dziecko np. do ogniska muzycznego.