Pierwszy raz do przedszkola, czy jest się czego obawiać?

Przychodzi taki moment, że nadchodzi pierwsze rozstanie z mamą i dziecko idzie do przedszkola. Co zrobić, by czas pierwszych dni w przedszkolu nie był stresem zarówno dla dziecka jak i dla mamy? Do tej pory przyzwyczajeni rodzice byli, że pociecha przebywała w bezpiecznym miejscu, zazwyczaj pod opieką jednego z rodziców, babci lub niani. Dziecko przebywało wśród znajomych miejsc: własny dom lub znajomych osób. Moment pierwszego startu do przedszkola to nowe miejsce, otoczenie i zmiana osoby, która do tej pory zajmowała się dzieckiem. Dziecko w przedszkolu stanie się jednym z wielu rówieśników w grupie. Na spotkanie właśnie z grupa przygotować musimy naszego malucha: nie zapewniajmy, że w przedszkolu będzie super, tego nie wiemy. Dziecko musi szybko nauczyć się przebywać w grupie. Zapewne nie jedno z nich te nowe emocje rozładowuje krzykiem, bieganiem, płaczem. By pierwsze dni w grupie rówieśników nie były stresem odpowiednio wcześniej zapewnijmy dziecku kontakt z rówieśnikami, np. poprzez zabawę na placu zabaw. Nauczmy dziecko tez samodzielności: ubierania się, samodzielnego jedzenia, samodzielnego korzystania z toalety. A przede wszystkim podczas opowieści o tym, czego będzie mogło nauczyć się w przedszkolu nie zapomnijmy zapewnić, iż w tym czasie my będziemy w pracy, a po zajęciach w przedszkolu (leżakowaniu, obiedzie), tak szybko, jak będzie to możliwe, przyjdziemy po nie i postaramy się wspólnie spędzić razem popołudnie, by nadrobić czas koniecznej rozłąki.