W co się bawić podczas deszczu?

Znana piosenka mówi o tym, że gdy pada deszcz dzieci się nudzą. Jakie zabawy stosować, by podopieczni nudy nie doświadczyli? Oto kilka pomysłów, które z powodzeniem można wprowadzić do przedszkola.

Po pierwsze: razem z grupą starszych przedszkolaków stwórzcie makietę miasta. Styropian wyśmienicie sprawdzi się jako podstawa całej makiety. Wycinajcie szablony domów, stwórzcie samochody, zastanówcie się wspólnie jakie materiały będą najlepsze do stworzenia drzew i krzewów. Przydziel podopiecznym odpowiednie zadania: niech jedni malują ulicę i chodnik, inni lepią plastelinowych mieszkańców a jeszcze inni wycinają konstrukcję domów. Dzięki temu, dzieci rozwiną nie tylko swoją sprawność manualną, ale również nauczą się współpracy i zobaczą jak ważna jest organizacja własnej pracy. Gdy zbudujecie makietę możecie zastanowić się nad stworzeniem za pomocą rękawiczek i innych dodatków pacynek, za pomocą których odegracie przedstawienie.

Po drugie: opowiedzcie wspólnie wymyśloną historię. Niech każde dziecko dokłada do opowiadania kolejne zdanie w miarę możliwości powtarzając treść, która pojawiła się już wcześniej. Zadanie takie, poprzez ciągłe zmiany kierunku akcji uczy nie tylko kreatywności lecz pozwala też ćwiczyć koncentrację oraz pamięć.

Po trzecie: pozwól dzieciom poznawać role społeczne. Przedszkole to jedna z instytucji, w której podział na role męskie i żeńskie zaczyna być widoczny. Dziewczynki bawią się w dom czy sklep, chłopcy w mechaników, lekarzy czy kierowców. Wspólna zabawa pozwoli nie tylko poznać te role ale też nauczy dzieci odpowiedzialności i troski o innych.

Dodaj komentarz